#NefStadyumu

Hakkında

Nef Ali Sami Yen
Stadyumu

Sarı kırmızı aslanlar, ebedî yuvalarına uzun bir çabanın ardından 2011 yılında sahip olur. Galatasaray Arena, takımın büyük başarılara imza attığı yeni yuvasıdır. Ali Sami Yen Spor Kompleksi, Ekim 2021’den itibaren 10 yıllığına NEF adını alır.

Galatasaray Arena, İstanbul-Sarıyer sınırları içerisinde yer alan çok amaçlı bir spor kompleksidir. Bu görkemli aslan yuvası, adından da anlaşılacağı üzere takım maçlarının yanı sıra çeşitli organizasyonlara da ev sahipliği yapar. Galatasaray’ın iç sahadaki maçlarının gerçekleştiği stadyum, Türkiye’deki C90 görüş açısına sahip ilk spor kompleksidir. Tribünün neresinde olursa olsun tüm seyirciler hiçbir kör noktayla karşılaşmadan maçların her anına şahit olabilir.

52.223 koltuklu tribüne sahip Galatasaray Spor Kompleksi, Türkiye’deki en büyük ikinci stadyumudur. Yüksek seyirci kapasitesi sayesinde sadece Galatasaray’ın maçlarına değil, konserler gibi çeşitli etkinliklere ve farklı takımların karşılaşmalarına da ev sahipliği yapar.

NEF Stadyumu, 15 Ocak 2011 tarihinde Galatasaray-Ajax karşılaşmasıyla açılır. 12 Ekim 2021 tarihinden itibaren Nef sponsorluğuyla yoluna devam eden stadyum, geniş kapasitesiyle önemli maçlara şahit olur. Ali Sami Yen Spor Kompleksi’nde en kalabalık seyirciyle yapılan ilk maç, Galatasaray-Beşiktaş karşılaşmasıdır. 5 Mart 2019 tarihinde yapılan lig karşılaşması, 51.578 seyirciyle tamamlanır.

Galatasaray Spor Kompleksi, geniş kapasitesi ve merkezî konumuyla dünyaca önemli çok sayıda organizasyona da ev sahipliği yapar. 2013 yılında yapılan FIFA 13 Yaş Altı Dünya Kupası karşılaşmaları bunlardan yalnızca biridir. Turnuvanın grup, ikinci tur ve final müsabakaları Ali Sami Yen Spor Kompleksi’nde gerçekleşir.

52.600 koltuk kapasiteli stadyum, maçlar dışındaki organizasyonlar için daha geniş seyirci kapasitesi sunabilmektedir. Galatasaray stat kapasitesi, konser ve dinletilerde rahatlıkla 70 bin kişilik kapasiteye ulaşabilir. NEF Stadyumu’nda çok sayıda önemli sanatçının da konseri gerçekleşmiştir.

Bu büyük ve kompleks yapının içinde çim sahanın yanı sıra daha birçok faaliyet alanı bulunur. Stadyum katları arasında; büfeler, restoranlar, mağazalar, ofisler, localar, toplantı ve konferans salonları, basın odaları yer alır. Kompleks yapı içerisinde 6 adet NEF Stadyumu GS Store mağazası bulunur.

Bu devasa stadyumda sahaya en yakın nokta, 6 metre uzakta yer alır. 77.41 m² büyüklüğündeki karşılıklı skor tabelaları, karşılaşmanın tüm tribünlerden kolayca takip edilmesine olanak sağlar. Metro çıkışından stadyuma kadar gelen 200 metre uzunluğunda ve 45 metre genişliğinde Aslanlı Yol bulunur. Kulüp tarafından adlandırılan yolun sonunda takım tarihine vefa olarak Ali Sami Yen Spor Kompleksi tabelası yer alır. Galatasaray Arena, ülkenin metro kapısı bulunan tek profesyonel kompleksidir.

Huzur Mahallesi sınırları içinde yer alan Nef Ali Sami Yen Stadyumu, doğal ve hibrit çim karışımı zemine sahiptir. Galatasaray Stadı, merkezî konumuyla kolay ulaşılabilir bir bölgede yer almaktadır. TEM Otoyolu’nun hemen yanında yer alan stadyuma metro ve İETT seferleriyle ulaşılabilir. Galatasaray Arena’ya ulaşmak için M2 metro hattına binmek gerekir. Sanayi durağında indikten sonra Seyrantepe’ye giden trenlerle stadyuma ulaşılabilir. Aynı zamanda İETT otobüsleriyle de stadyuma ulaşım sağlanabilir. Bunun yanı sıra Galatasaray Spor Kompleksi’ne İstanbul’un her yerinden metrobüs, otobüs ve trenle aktarma sağlayarak gelmek de mümkündür.