#NefStadyumu

Tarihçe

Sarı kırmızılı aslanların yuvası Ali Sami Yen Stadı, zorlu kuruluş sürecinin ardından sayısız zafere şahit olmuştur. Galatasaray Stadyumu, şimdiki görkemli hâlini alana kadar akıllarda iz bırakan zorluklarla savaşmak zorunda kalmıştır. Kuruluş yıllarından bu yana üç büyük takımın da yaşadığı stadyum sorunları belirli noktalarda benzerlik gösterir. Galatasaray için 1930’larda başlayan stat sorunu, Ali Haydar Barşal’ın girişimleriyle bir nebze olsun ilerleme kaydetmeye başlamıştır.

Takım başkanı Barşal, 1933 senesinde Mecidiyeköy'de bulunan dutluk bir araziyi satın almak için hamle yapar. 1933-35 yılları arasında takım başkanı ve devlet arasında yapılan görüşmeler olumlu sonuç verir. 1936’da Mecidiyeköy’deki arazide inşaat çalışmalarına başlanır. Adnan Menderes’in yardımlarıyla ilerletilmeye çalışılan inşaat, hafriyat aşamasında kalır.

1940’lı yıllarda tekrar gündeme gelen GS Stadyumu konusu, Tevfik Ali Çınar sayesinde eyleme geçer. Yıllığı 1 liralık bedel karşılığında takıma kiralanan aynı arazide stadın temelleri atılır. Ancak yeterli maddi imkânın bulunmaması ve savaş yıllarına denk gelmesi nedeniyle inşaat tekrar sekteye uğrar. Stat inşaatı, Osman Dardağan başkanlığında 1943 yılında tekrar başlar. 1945 yılında kullanıma hazır hâle gelen açık tribünlü stat, şehir merkezine çok uzakta ve rüzgârlı bir konumdadır. Maç yapmayı zorlaştıran koşullar nedeniyle takım, Mecidiyeköy’deki stadı da terketmek zorunda kalır.

30 yıllık kiralanan Mecidiyeköy arazisinde 1959’da tekrar inşaat çalışmaları başlar. Taahhüdü 2007 yılına kadar uzatılan alanda inşaat işleri Beden Terbiyesi Genel Müdürlüğü tarafından üstlenilir. Dönemin başkanı Refik Selimoğlu, Ali Sami Yen Stadı’nın üst kullanım hakkının takıma devredilmesi için Genel Müdürlük ile yeni bir anlaşma yapar.

Stat, adını dönemin başkanı Ali Sami Yen’den alır. 1965 yılında ışıklandırılan Galatasaray Stadyumu, 1970 yılında tekrar terkedilir. Galatasaray, derbi maçları ve antrenmanlar için İnönü Stadı’nı kullanmaya başlar. 70’li yıllarda terk edilmiş bir şekilde kalan GS Stadyumu, 1981’de çimlendirilerek tekrar açılır. 1993 yılında tekrar ışıklandırılan statta gece maçları da sık sık yapılmaya başlamıştır. Hatta ilk kez kombine bilet satışı da 1993 yılında Galatasaray Stadyumu’nda gerçekleşir. Koltuklu tribün sistemine geçilen bu dönemde ayakta alınan seyirci sayısı 35 Binden 22 Bine indirilir.

1997 yılında takım tarafından aynı yerde yapılacak çok amaçlı ve modern bir stadyumun projeleri için çalışmalara başlanır. Kanadalı bir mimarlık şirketine çizdirilen projenin lansmanı 1998 yılında yapılır. Satışı sembolik olarak tamamlanan stad projesi için finansman arayışı başlar; ancak yeterli sonuca ulaşılamaz. 2001-2002 yılında yeniden tasarlanan projede ise maliyetler en aza çekilir. 2004 yılına kadar Ali Sami Yen Stadı’nın finansal problemleri bir türlü aşılamaz.

Aynı dönemde Mecidiyeköy’deki stadyum projesinin genişletilmesi için de çalışmalar başlatılır; ancak devletten izin alınamaması nedeniyle takıma yeni bir arazi alternatifi sunulur. 2004-2007 yılları arasında bu yeni araziye inşa edilecek stadyum projesi için finansman arayışları hız kesmeden sürer. 2004-2005 döneminde genel bir tribün tadilatının ardından takım Galatasaray Stadyumu’na tekrar döner. Yapılan tadilatın ardından Ali Sami Yen, sahanın dört bir yanından seyir imkânı veren stat olma özelliğini yeniden kazanır.

11 Ocak 2011 tarihinde stadyumun son resmî karşılaşması olan Beypazarı - Şekerspor maçı yapılır. Ardından takım Seyrantepe’deki Ali Sami Yen Stadı’na geçiş yapar.

Projesi Almanya’da Mete Arat’a yaptırılan Türk Telekom Arena veya şimdiki adıyla NEF Stadyumu’nda ilk maç 15 Ocak 2011’de oynanır. Ajax-Galatasaray maçıyla açılan stadyum, bu tarihten beri aslanların son yuvasıdır. Galatasaray Arena Stadyumu, 52.650 kişilik kapasitesiyle geniş ve görkemli bir komplekstir.

Galatasaray stadı son hâliyle Şişli’de adı Aslantepe olarak değiştirilen bir arazide yer alır. Temeli 2007’de atılan Galatasaray stat isim hakkı 12 Ekim 2021 tarihinde NEF’e geçer. 198 loca ve 4500’den fazla VIP koltuğa sahip NEF stadyumu, iç saha maçlarının yanında farklı organizasyonlara da ev sahipliği yapmaktadır. Galatasaray Stadyum müzesi de takım mirasını görkemli ödüller ile yaşatmaya devam eder. Stadyumda yer alan müze, iç saha maç günleri hariç sürekli olarak ziyarete açıktır.